به زودی، گوشی های هوشمند حاوی گواهینامه رانندگی می شوند!

پیشرفت های بسیاری که در رابطه با گوشی های هوشمند صورت گرفته کارخانه ها را بر آن داشته تا بتوانند از این گوشی ها استفاده بهینه تری انجام دهند.

بر اساس گزارش و تحقیق جامعی که توسط جوزف پیرسون معاون بخش بازرگانی شرکت HID Global در دپارتمان های وسایل نقلیه آمریکای شمالی (DMVs) انجام شده، یک سوم از آن ها خواهان اجرای این راهکار برای رانندگان هستند.

پیرسون می گوید: “داشتن گواهینامه رانندگی در داخل گوشی همراه خود – به جای حمل آن در کیف پول خود – برای بیشتر افراد می تواند جذاب باشد.” همچنین افزود: “گوشی های هوشمند، تقریبا حاوی تمامی اطلاعات ما به صورت مجازی هستند، که شامل دامنه گسترده ای از رزرو کردن بلیط هواپیما گرفته تا خرید محصولات می شود. پس می توانند حاوی هویت ما نیز باشند، چرا که نه؟!”

وی اضافه کرد: “افزودن گواهینامه رانندگی به گوشی های هوشمند می تواند زندگی را برای افراد آسان تر کند، و آن ها راحت تر می توانند حریم شخصی و هویت دیجیتالی خود را کنترل کنند. برای DMV ها کمک به بهبود کیفیت خدمات آن ها می کند و درآمد های جدیدی برای آن ها ایجاد می کند. و دیگر لازم نیست؛ افراد برای برای به روز رسانی و تغییرات آدرس خود به DMV ها مراجعه کنند.”

خدمات مختلف از جمله خرید انواع بلیط ها، کارت پرواز و حتی کیف پول بخشی از گوشی های هوشمند شده اند، گواهینامه رانندگی می تواند به عنوان کاندیدای بعدی در نظر گرفته شود. گزارشی که در سال گذشته از CNET منتشر شد؛ منعکس کننده این واقعیت است که به زودی و در سال جاری  این امکان به گوشی های هوشمند اضافه خواهد شد.

مدیر ارتباطات DMV در شرکت Delaware به CNET گفت:” دنیا در حال تغییرات بسیار است و بسیاری از فعالیت ها و نقل و انتقالات در حال حاضر به صورت دیجیتالی انجام می شود، شما می توانید فعالیت های زیادی را با گوشی های هوشمند خود انجام دهید. می توانید هزینه بنزین در جایگاه های بنزین را پرداخت کنید. از مراکز خرید، خرید کنید و دیگر نیازی به کارت های اعتباری ندارید. بنابراین این امر، حرکتی در همین راستا است. “

برخی از نگرانی های باقی مانده

پیرسون گفت:” برنامه های آزمایشی در این راستا مورد علاقه سیاستگذاران بوده اما خالی از اشکال نیستند.”

یکی از نگرانی های اصلی در رابطه با گواهینامه ها روی گوشی های هوشمند این است که امکان دارد، جعل  آن ها راحت تر از قبل صورت گیرد. اما پیرسون در رابطه با رد این موضوع می گوید امکان جعل گواهینامه کاغذی بسیار بیشتر از گواهینامه الکترونیکی است و به وسیله رمز نگاری های پیچیده ای که برای استفاده آن در گوشی های همراه صورت می گیرد؛ از جعل آن تا حد زیادی جلوگیری می کند.

نگرانی دیگر عمر کوتاه باتری های گوشی های هوشمند است. اما پیرسون می گوید برای حل این مشکل می توان گواهینامه های رانندگی را به صورت آنلاین در دسترس قرار داد و مجوز ها به صورت آنلاین داده شود؛ حتی اگر شارژ باتری گوشی های همراه در حال اتمام باشد.

سومین نگرانی، پیچیدگی های اجرای این طرح است. اما پیرسون می گوید:” همان طور که برای گواهینامه های کنونی قوانین و مقررات وضع شده و باید مراحلی برای صدور آن ها در DMV ها طی شود، برای این گواهینامه ها نیز می توان مراحلی را در نظر گرفت. “

اگر موارد بالا بتواند سیاست گذاران را قانع کند، به زودی می توان گواهینامه های مبتنی بر موبایل را مورد استفاده قرار داد. ممکن است در آینده استفاده از گواهینامه های کاغذی منسوخ شود اما می توان از هر دو سیستم موجود استفاده کرد و سپس انتخاب بین این دو را به عهده دولت گذاشت تا از بین این دو، بهترین راهکار را انتخاب کند.