پیشرفته ترین مراقبت های پزشکی هوشمند با استفاده از تکنولوژی RFID

برای مدت های بسیاری، صنعت بهداشت و درمان به دلیل ناکارآمدی اجرایی آن، زیر انتقادهای بسیاری از سمت عموم مردم و اجتماع قرار داشت. اما امروزه پزشکان بر خلاف گذشته به کمک پیشرفت های بسیاری که در زمینه تکنولوژی RFID صورت گرفته و داده های بسیاری که از سنسورهای مختلف مانند ریدر های RFID و دوربین های IP بدست می آورند، توانایی انجام بسیاری از امور را دارند.

امروزه به کمک تکنولوژی های IT و  RFID، بر خلاف گذشته که اطلاعات بیماران روی کاغذ نوشته می شد، امروزه تمامی موارد کامپیوتری و دیجیتالی شده است و پیشرفت های بسیاری در امور خدمات و مراقبت های پزشکی صورت گرفته است.

بیمارستان های هوشمند

تکنولوژی های هوشمند و تکنولوژی RFID،  باعث هوشمندتر شدن بیمارستان ها نسبت به گذشته شده اند. به طور مثال، بیمارستان دانشگاه پزشکی چین (China Medical University Hospital)، یک app موبایل طراحی کرده که در آن اطلاعات بیماران ذخیره می شود. به طور مثال، بیمار به وسیله این app برای ویزیت، پیش ثبت نام انجام می دهد و تمامی اطلاعات پزشکی بیمار از ابتدا در آن نگهداری می شود و تمام مدتی که بزشک بیمار را ویزیت می کند، بیمار می تواند مراحل درمانی خود را در داخل مانیتور ببیند، سپس روزی که بیمار برای انجام عمل جراحی باید به بیمارستان مراجعه کند نیز مشخص می کند. در تمام مدتی که جراحی انجام میشود وضعیت بیمار لحظه به لحظه به این app منتقل می شود و با این app بستگان بیمار می توانند از وضعیت بیمار خود در حین عمل مطلع شوند و لازم نیست؛  پشت در اتاق عمل منتظر بمانند.

در بیمارستان، افرادی که بستری می شوند، لباس هایی همراه با سنسور می پوشند که علائم حیاتی آن ها را مانیتور می کند و اگر اتفاق ناگواری برای بیمار بیافتد، بلافاصله پرستاران را مطلع می کند. با این سنسور ها مطمئن می شوید که اگر بیمار در حین درمان و انجام کارهایی مانند آزمایش، سونوگرافی و … در داخل بیمارستان گم شود؛ آلارمی ارسال می کند تا کارکنان به او کمک کنند.

در خارج از بیمارستان نیز app ها و تکنولوژی های هوشمند موجود است. افراد می توانند یک دستگاه پوشیدنی که زانوی شخص را بررسی می کند استفاده کند که یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از آرتروز زانو است. بعد از عمل جراحی نیز، بیمارستان یک راهکار ارائه می دهد که دکتر می تواند زانوی بیمار را بعد از مرخص شدن از بیمارستان، مانیتور کند و از وضعیت او اطلاع داشته باشد.

منبع: https://www.asmag.com